Spectacol pe Anfield! Tottenham bifează a patra înfrângere consecutivă într-un meci cu 6 goluri

Jucătorii lui Liverpool sărbătoresc marcarea unui gol
Jucătorii lui Liverpool sărbătoresc marcarea unui golAFP
Liverpool a reușit o partidă de mare clasă și s-a impus cu 4-2 în fața celor de la Tottenham, în runda cu numărul 36 din Premier League.

Liverpool - Tottenham 4-2

Cu lupta pentru titlu ca și încheiată după sincopele din precedentele runde, Liverpool mai are un singur obiectiv pe final: să îi asigure lui Jurgen Klopp finalul de mandat pe care îl merită.

Iar ”Cormoranii” s-au achitat fără doar și poate de această misiune în meciul cu Tottenham.

Salah a deschis scorul încă din minutul 16, iar Robertson a stabilit scorul pauzei, după ce un șut al egipteanului a fost respins în față de Vicario și a îndeplinit o simplă formalitate.

”Faraonul” a devenit astfel primul jucător din istoria Premier League care marchează 10+ goluri și oferă 10+ pase decisive în trei sezoane consecutive.

Gakpo a făcut 3-0 la cinci minute de la reluare, iar Elliott a marcat unul dintre golurile sezonului, cu o execuție splendidă de la marginea careului, care s-a oprit în vinclul porții italianului Vicario.

Spurs a redus din diferență prin Richarlison, care a reluat simplu din fața porții adverse și tot brazilianul a pasat scurt înapoi pentru ca Son să reia cu sete în plasa lui Alisson, în timp ce îngrijorarea începea deja să se cuibărească în mințile fanilor gazdă.

Salah a fost apoi autorul uneia dintre cele mai mari ratări ale sezonului, când s-a trezit singur singurel cu mingea la 3-4 metri de linia porții lui Spurs, dar reluarea sa a fost extrem de slabă și a trecut inexplicabil pe lângă poartă.

Trent Alexander-Arnold a fost la un pas de a marca unul dintre cele mai frumoase goluri din toate timpurile, când a șutat în forță de la jumătatea terenului, dar mingea a trecut puțin peste poartă în uralele fanilor gazdă, pentru ca apoi Alisson să aibă o intervenție senzațională la șutul lui Richarlison din postură de unu-la-unu cu portarul, Spurs solicitând penalty la intervenția lui Gomez asupra lui Brennan Johnson la mingea ajunsă în fața porții.

După această înfrângere, Tottenham este ca și eliminată din cursa pentru Liga Campionilor. Ocupă în prezent locul cinci cu 60 de puncte, cu șapte mai puțin decât Aston Villa, dar cu un meci mai puțin disputat.

Liverpool este pe trei, cu 78 de puncte, la cinci lungimi distanță de liderul Arsenal, cu două etape rămase până la finalul sezonului.